Jeżeli własności mechaniczne tworzywa sztucznego na to pozwalają, stosuje się je również jako tworzywa konstrukcyjne. Główne dziedziny zastosowań są następujące:
– Aparatura laboratoryjna: wiadra, zlewki, miski, lejki, zlewy, syfony, lewary i kolby.
– Aparatura służąca do przeprowadzania reakcji chemicznych na skalę przemysłową, a więc: reaktory naczyniowe, wieże absorbcyjne, kadzie fermentacyjne, rozdzielacze, filtry obrotowe, prasy filtracyjne, nawet wymienniki ciepła.
– Zbiorniki magazynowe, transportowe i opakowania: zbiorniki zamknięte różnych wielkości, kadzie, pojemniki, balony, butelki, flakony, pudełka, tuby, torebki.
– Przewody rurowe dla cieczy, przy czym nie tylko rury, ale i cała armatura, a więc: zawory, kurki, łączniki, pompy wykonywane są z tworzyw sztucznych.
– Przewody niskociśnieniowe dla gazów i urządzenia wentylacyjne. Tu tworzywa sztuczne mogą być stosowane bardzo szeroko, ponieważ przy dużych wymiarach wymagana jest lekkość i odporność na korozję, natomiast co do własności mechanicznych i termicznych wymagania są niewielkie. I w tym wypadku z tworzyw sztucznych wykonuje się całą armaturę z wentylatorami i ich wirnikami włącznie.
Wreszcie stosuje się tworzywa sztuczne w przemyśle chemicznym, wykorzystując inne ich własności. A więc używane są na elementy o ruchu mechanicznym, jak mieszadła, turbiny, pasy transmisyjne. W niektórych zastosowaniach wykorzystuje się ich przezroczystość, np. przy budowie wzierników, osłon. Tkaniny chemoodporne z tworzyw sztucznych stosowane są przy procesach filtracyjnych oraz jako materiał na ubrania ochronne.
Aparatura i rurociągi z tworzyw sztucznych używane są w przemyśle chemicznym przy produkcji kwasów i soli mineralnych. Stosują je również przemysły pokrewne, jak przemysł naftowy, gazowniczy, farmaceutyczny, farb i lakierów, mydlarski, papierniczy, włókien sztucznycii. Wreszcie znajdują one szerokie zastosowanie w różnych działach przemysłu spożywczego, jak: młyny, mleczarnie, olejarnie, browary, octow- nie, przemysł spirytusowy.
Leave a reply