NIEBEZPIECZEŃSTWO ZGRAŻĄJĄCE PASAŻEROWI LOTU KOSMICZNEGO

Sprawa zabezpieczenia żywego człowieka przed ultrafioletowym promieniowaniem słońca oraz przed promieniami kosmicznymi dochodzącymi do nas z głębin wszechświata (przed którymi na powierzchni Ziemi chroni nas atmosfera) wymaga specjalnego opracowania i odpowiednich pomiarów. Doświadczenia już wykonane z myszami i małpami wysyłanymi na wielkie wysokości w rakietach są fragmentaryczne i wymagają pogłębienia.

Jeszcze jedno niebezpieczeństwo zagraża pasażerowi lotu kosmicznego. W przestrzeni międzyplanetarnej krążą wielkie ilości pyłu kosmicznego i drobnych bryłek materii: cząstki te mają olbrzymie prędkości bezwzględne dochodzące do 40 km/sek, w razie więc spotkania z taką cząstką, zależnie od jej kierunku ruchu, rakieta może ją spotkać z prędkością dochodzącą do 60 km/sek. Cząstka taka przeszyje całą kabinę jak kula lecąca z prędkością 60 razy większą od kuli karabinowej. Pancerz metalowy chroniący przed takimi pociskami musiałby być zbyt gruby i ciężki, co uniemożliwia jego zastosowanie w rakiecie, w której musimy się liczyć z każdym kilogramem masy, gdyż powoduje to wielkie zwiększenie koniecznej do zabrania ilości paliwa. Na szczęście prawdopodobieństwo spotkania rakiety (wobec jej stosunkowo małych rozmiarów) z taką cząstką jest ogromnie małe. Już Ciołkowski proponował zabranie do wnętrza rakiety krążków gumowych, którymi zatykałoby się dwa otwory (wejściowy i wyjściowy) w pancerzu zewnętrznym, przez który przeleciałby taki kosmiczny pocisk. Ciśnienie powietrza wewnątrz kabiny przyciskałoby te krążki do ścian, co tamowałoby wypływ powietrza na zewnątrz. Oczywiście w razie trafienia takim pociskiem odpowiedniej wielkości w ciało pasażera mogłoby nastąpić i zabicie. Obmyślenie sposobu wymijania takich cząstek wobec olbrzymich ich prędkości wydaje się prawie niemożliwe – można się jedynie pocieszyć tym, że prawdopodobieństwo trafienia jest niezwykle małe.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>