OPAKOWANIA I TWORZYWA SZTUCZNE CZ. II

Bardzo rozpowszechnionym artykułem w krajach zachodnich jest folia opakunkowa z pochodnych celulozy (celofan), polietylenu i innych two- rzyw. Folia ta w sortymentach cienkich (do 0,05 mm) stosowana jest do zawijania towarów zamiast papieru lub w postaci woreczków czy torebek. Oprócz estetycznego wyglądu przezroczystego opakowania posiada ono jeszcze i inne zalety, a mianowicie w zależności od użytego materiału w mniejszym lub większym stopniu nie przepuszcza wilgoci i substancji zapachowych, a więc zapobiega wysychaniu i wietrzeniu opakowanych produktów. Tę własność folii wykorzystuje się również wykładając nią wewnątrz sztywne opakowania blaszane lub drewniane. Folie sztywne, o większej grubości służą do wyrobu przezroczystych pudełek.

Wypracowano wreszcie bardzo interesujące metody szczelnego i doskonale chroniącego przed korozją opakowania maszyn i ich części oraz innych przedmiotów, przeznaczonych do dalekiego transportu, zwłaszcza do krajów tropikalnych. Przedmioty takie zanurza się do roztworu niektórych pochodnych celulozy. Po wyjęciu i wyschnięciu tworzy się na ich powierzchni elastyczna i trwała otulina, która jednak nie przywiera zbyt mocno. Po przybyciu na miejsce przeznaczenia można ją zdjąć przez nacięcie scyzorykiem i obranie, tak jak łupiny z pomarańczy.

Inna metoda, tzw. kokonizacja, polega na zastosowaniu tworzywa, które przy pomocy pistoletu daje się natryskiwać w postaci pęków włókien. Przez wielokrotne natryskiwanie w różnych kierunkach owija się w ten sposób pakowany przedmiot w gruby oprząd, przypominający kokony poczwarek motyli. Zapewnia on znakomitą ochronę nie tylko od korozji, ale również i od uszkodzeń mechanicznych. Metoda może być stosowana nawet do bardzo dużych przedmiotów.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>