OPAKOWANIA I TWORZYWA SZTUCZNE

Wbrew pozorom i naszej krajowej praktyce zastosowania tworzyw sztucznych przy produkcji opakowań nie są dziedziną ani małą, ani błahą. Wprawdzie w wielu wypadkach są one raczej kwestią mody i tylko lepszego wyglądu estetycznego sprzedawanych towarów. W innych jednak stanowią rzeczywisty postęp i dają duże korzyści techniczne i ekonomiczne.

Do celów technicznych produkuje się np. mniejsze i większe (aż do pojemności 0,5 m3) pojemniki, pudła i beczki z fibry. Są one bardzo wartościowym opakowaniem dla różnych chemikaliów, nawet żrących (kwaśnych), są lżejsze, tańsze i trwalsze od dotychczas stosowanych bębnów i beczek blaszanych. Używa się ich również na trwale opakowania dla towarów droższych, np. materiałów włókienniczych przy długotrwałym transporcie morskim lub karawanowym.

Metodą analogiczną, jak butelki szklane przez wydmuchiwanie, produkuje się z tworzyw sztucznych, przede wszystkim z polietylenu elastyczne i trwałe butelki, np. do przewozu mleka. W ten sam sposób otrzymuje się duże balony, lekkie, nie tłukące się i nie wymagające koszy transportowych. Są one bardzo odporne na wpływy chemiczne, nadają się zatem do przewozu chemikaliów płynnych. Wreszcie można tę metodę stosować do produkcji tub, używanych jako opakowanie do past. Pozwalają one zaoszczędzić duże ilości ołowiu i cyny, z których wykonuje się tuby metalowe.

Wypraski zwykłe i wtryskowe z tworzyw sztucznych stosuje się jako mniejsze opakowania: pudełka, słoiki, flakony, lub części opakowań z innych materiałów, a więc pokrywki, nakrętki, kapsle do butelek – do pakowania produktów farmaceutycznych, kosmetycznych, artykułów spożywczych, konserw i in. Nie tłuką się one jak szkło lub porcelana, są lekkie, trwałe i mają bardzo estetyczny wygląd zewnętrzny.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>