PLANY WYRUSZENIA NA PLANETĘ MARS

Uczestnicy wyprawy muszą zabrać ze sobą składany namiot, hermetycznie zamykany i mogący być wypełniany powietrzem, w którym mogliby zdejmować swe ubrania kosmiczne dla wypoczynku, podczas wycieczek na powierzchni Marsa: namiot ten musi być sztucznie ogrzewany, aby uchronić załogę od niskich temperatur, jakie panują na Marsie podczas nocy. Poza tym, prócz różnych materiałów i przyrządów do badań terenu, muszą mieć odpowiedni pojazd mechaniczny (wraz z paliwem) umożliwiający odbycie dalszych wycieczek na powierzchni Marsa. Biorąc wreszcie pod uwagę paliwo silników rakietowych dla odbycia podróży na Marsa i z powrotem, okazuje się, że trzeba wyruszyć ze sztucznego księżyca Ziemi z ładunkiem 3400 ton.

Projekt przewiduje zbudowanie tam dwóch statków kosmicznych po 1700 t każdy: jeden z nich będzie «pasażerski» drugi «towarowy», przy czym tylko pierwszy, mocno zresztą odciążony, powróci na orbitę sztucznego księżyca Ziemi przywożąc załogę oraz około 5 t materiałów naukowych zabranych z powierzchni Marsa: tatek towarowy nie powróci: drugi pozostanie na zawsze, obiegając Marsa jako jego sztuczny księżyc.

Oba statki wyruszając ze sztucznego księżyca Ziemi mają prędkość początkową 7,07 km/sek i masy po 1700 t każdy. Silniki rakietowe działają przez 948 sek, przez co statki osiągają odległość 3170 km od powierzchni Ziemi oraz prędkość 9,6 km/sek w stosunku do środka Ziemi. Ponieważ Ziemia posiada w stosunku do Słońca prędkość na swej orbicie wynoszącą około 29,8 km/sek, więc statki uzyskują w stosunku do Słońca prędkość 39,4 km/sek. Pozwala to (przy odpowiednim kierunku ruchu, który musi być z góry obliczony) na wprowadzenie statków na orbitę eliptyczną dokoła Słońca, na której będą się poruszać ruchem bezwładnym, bez zużycia paliwa.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>