PRZEMYSŁ LEKKI A TWORZYWA SZTUCZNE CZ. II

Ogromnie wzrósł udział tworzyw sztucznych w wytwarzaniu dodatków do ubrań, takich jak guziki, sprzączki, zamki błyskawiczne, ozdoby do sukien i kapeluszy. Wspomnieć również należy zastosowanie ich do wyrobu ozdób osobistych, tzw. sztucznej biżuterii, jak klipsy, broszki, łańcuszki, szpilki i in.

Gospodarstwo domowe. Zastosowania tworzyw sztucznych do wyrobu przedmiotów gospodarstwa domowego są chyba najbardziej popularne i rzucające się w oczy. Tu należą przedmioty z zastawy stołowej, jak talerze, filiżanki, spodeczki, tace, łyżki, trzonki do noży i widelców. Do kuchni sporządza się z tworzyw sztucznych szczelne, nie przepuszczające zapachów i wilgoci zasobniki na sypkie i płynne zapasy żywnościowe. Wymienić trzeba również cały szereg nowoczesnych aparatów jak: urządzenia pralnicze, lodówki i różne maszynki do wykonywania czynności kuchennych. W łazience tworzywa sztuczne służą jako materiał do wyrobu gąbek, grzebieni i szczotek wszelkiego rodzaju, aparatów do golenia, do suszenia włosów, koszyczków na mydło i gąbki, wieszaków i innych przedmiotów. O urządzeniach pokojów mieszkalnych i o zastosowaniu do produkcji mebli wspominaliśmy już w innym miejscu.

Zabawki. Chociaż pokrótce należy przypomnieć zastosowanie tworzyw sztucznych w przemyśle zabawkarskim, w którym zdecydowanie wypierają one wszystkie inne dotychczas używane tworzywa, jak metale, drzewo, porcelanę, tkaniny. Stosuje się głównie wypraski, zwykłe i wtryskowe, łatwe do wykonania, nie posiadające ostrych kantów i nie wymagające specjalnego wykończenia powierzchni.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>