PRZEMYSŁ LEKKI A TWORZYWA SZTUCZNE

Ściśle techniczne zastosowania tworzyw sztucznych zostały już właściwie wyczerpane. Trzeba jednak jeszcze przynajmniej w paru słowach przypomnieć znane na ogół zastosowania tworzyw sztucznych w przemyśle lekkim, produkującym większość przedmiotów codziennego użytku.

Ubranie. Najbardziej istotne w tej dziedzinie jest stosowanie tworzyw sztucznych jako surowców włóknotwórczych do produkcji sztucznego jedwabiu, sztucznej wełny i nowoczesnych pięknych i mocnych włókien syntetycznych, jak polan, perlon, nylon, terylen i in. Włókna te stosowane są w ogromnych ilościach zamiast naturalnych włókien roślin- wyrobu przemysłowej odzieży ochronnej i obuwia, używanego przez robotników w przemyśle chemicznym, górnictwie, budownictwie wodnym i w przemyśle spożywczym (przemysł browarniczy, rybny, mleczarski).

Tworzywa sztuczne stosuje się zamiast skóry w różnych działach przemysłu skórzanego. Niestety nie udało się dotychczas wyprodukować materiału o własnościach technicznych wierzchniej skóry obuwniczej, posiadającego jednocześnie jej przepuszczalność dla powietrza, nieprze- makalność, miękkość, elastyczność i odporność na zginanie. Natomiast z powodzeniem stosuje się tworzywa sztuczne, ewentualnie w połączeniu z rozwłóknionymi odpadkami skóry jako namiastkę skóry twardej do wyrobu podeszew, obcasów, nosków, wyściółek. Damskie letnie sandałki produkuje się już całkowicie z pasków7 z tworzyw sztucznych. Również szeroko stosuje się tkaniny powlekane tworzywami sztucznymi jako namiastkę skóry galanteryjnej do wyrobu teczek, torebek damskich, walizek, portfeli, futerałów do okularów i wielu innych przedmiotów. Najlepszym materiałem na walizki okazała się fibra.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>