Tworzywa sztuczne wyprodukowane przez przemysł chemiczny przechodzą następnie jako surowce do przemysłu przetwórczego. Zależnie od sposobu stosowania należy odróżnić:
– tworzywa stosowane w stanie ciekłym lub półciekłym,
– tworzywa stosowane w stanie stałym.
Przetwórstwo tworzyw sztucznych, stosowanych w stanie ciekłym, polegać może tylko na odpowiednim zestawieniu składników, rozpuszczeniu ich i wymieszaniu. Należy ono w całości do odpowiednich działów przemysłu chemicznego przetwórczego.
Inaczej jest z tworzywami sztucznymi stosowanymi w stanie stałym. W tym wypadku zadaniem przetwórstwa jest nadanie surowcom tworzy- wowym odpowiedniego kształtu, -wytworzenie z nich przedmiotów użytkowych, które są wyrobami gotowymi tego przemysłu. Opuszczamy tu już zdecydowanie chemię i przechodzimy do przemysłu o fizyko-chemicznych i mechanicznych metodach pracy.
Formowanie przedmiotów użytkowych z tworzyw sztucznych może być zrealizowane dwiema drogami – bezpośrednio w jednym procesie produkcyjnym albo w kilku etapach, przy czym najpierw wytwarza się półwyroby, które następnie są jeszcze dalej formowane i łączone i w ten sposób przerabiane na wyroby gotowe.
Leave a reply