TWORZYWA SZTUCZNE W BUDOWNICTWIE CZ. II

Tworzywa sztuczne zastępują metale jako materiał na wszelkiego rodzaju instalacje. Używa się ich więc na przewody rurowe i armaturę (zawory, pływaki, zbiorniki, syfony) instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, nawet centralnego ogrzewania. Wskutek swej lekkości oraz łatwości i taniości montażu są one w tym wypadku zupełnie opłacalne gospodarczo. Łączą się z tym zastosowania w postaci artykułów sanitarnych do urządzania łazienek, jak umywalnie, zlewy, wanny. Są one wprawdzie droższe od porcelany, jednak nie tłuką się i przez to są trwalsze, zwłaszcza dla urządzeń do użytku zbiorowego. Dla instalacji do wody zimnej stosuje się zwykle polichlorek winylu, a dla gorącej feno- plasty, tworzywa melaminowe, poliamidy.

Inne, jeszcze większe możliwości daje wykorzystanie cennych własności powierzchniowych wyrobów płaskich, jak płyty, arkusze, folie z tworzyw sztucznych. Powierzchnie ich odznaczają się trwałością, czystością, gładkością, małą ścieralnością, odpornością na działanie wpływów che- micznych, wreszcie łatwością dowolnego barwienia i dużymi walorami dekoracyjnymi. Wykorzystując te własności stosuje się tworzywa sztuczne w postaci powłok lakierowych malowanych lub natryskiwanych na ściany, podłogi, drzwi i okna, co nie daje jednak efektów zbyt długotrwałych. Rozwinęła się również produkcja tapet wodoodpornych nadających się do mycia. Jednak najbardziej racjonalne i celowe, choć droższe, jest wykonywanie wykładzin przez naklejenie folii lub przymocowywanie płyt, wreszcie przez szpachlowanie past ze zmiękczonego polichlorku winylu. Ten ostatni sposób daje wykładziny jednolite, bez szczelin, jak przy stosowaniu płyt.

W tym zakresie stosowania wymienić należy lekkie i estetyczne, białe lub kolorowe płytki z polistyrenu używane zamiast płytek ceramicznych do wykładania ścian łazienek. Piękne, wzorzyste duże płyty do wykładania ścian w pokojach mieszkalnych otrzymuje się z laminatów papierowo- fenoplastowych lub lepiej aminoplastowych. Można również stosować tworzywa złożone żywiczno-drewniane z użyciem fornirów ze szlachetnych gatunków drewna, o dużej wartości estetycznej. Wykładziny z tworzyw sztucznych mogą być kładzione bezpośrednio na surowy mur, zastępując kłopotliwe i pracochłonne tynkowanie. W ten sam sposób, wprost na murze lub betonie można układać również wykładziny podłogowe, bądź to w postaci płyt, bądź ciągłe z pasty. Są one bardzo estetyczne i trwałe i z wielkim powodzeniem zastępują deficytowe we wszystkich krajach parkiety z klepek drewnianych.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>