TWORZYWA SZTUCZNE W PRODUKCJI MEBLI

Wykładanie ścian i podłóg to już właściwie nie budownictwo, a specjalny dział architektury, a mianowicie architektura wnętrz mieszkalnych. Tworzywa sztuczne mogą tu być stosowane w bardzo szerokim zakresie, co dla pełności obrazu zostanie obecnie omówione.

Miękkie, elastyczne folie odpowiednio barwione i ze specjalnie wykonaną powierzchnią stanowią interesujący materiał zastępujący tkaniny dekoracyjne, używany na zasłony, kurtyny i dekoracje sceniczne. Folia przezroczysta odpowiednio wytłaczana może być stosowana na firanki Sztywne wyroby z tworzyw sztucznych stanowią natomiast materiał do wykonywania żyrandoli, abażurów i innych osłon rozpraszających sztucz ne światło. Zwłaszcza ciekawe efekty dają kombinacje tworzyw sztucznych przezroczystych z nowoczesnym oświetleniem lampami jarzeniowymi.

Wreszcie tworzywa sztuczne coraz częściej stosowane są jako surowiec do produkcji mebli. Arkusze ze złożonych tworzyw drzewno-żywicznych wykorzystywane są jako płyty stolarskie do konstrukcji sprzętów skrzyniowych, jak szafy, biurka i in. Mogą być one również formowane przez prasowanie na siedzenia i oparcia w krzesłach i fotelach. Stosuje się także arkusze niewarstwowe z termoplastów np. na płyty stołowe. Tworzywa spienione w odmianach elastycznych stanowią cenny materiał wykładzinowy do miękkich siedzeń w krzesłach i fotelach. Wreszcie tkaniny powlekane tworzywami sztucznymi służą jako obicia mebli tapicerowanych. Nie ma, krótko mówiąc, przedmiotów należących do urządzenia wnętrz, które nie mogłyby być wykonane z tworzyw sztucznych. Ich szersze stosowanie jest tylko kwestią większej dostępności i przełamania pewnego konserwatyzmu przyzwyczajeń i upodobań odbiorców nie nastawionych na walory użytkowe i estetyczne, osiągalne przy użyciu nowych materiałów.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>