Drewno jest tworzywem ukierunkowanym. Własności techniczne drewna są różne, jeżeli je mierzyć w trzech kierunkach przestrzeni nawzajem prostopadłych. Tak np. wytrzymałość na rozciąganie mierzona w kierunku włókien może być więcej niż dziesięciokrotnie wyższa niż mierzona w dwóch pozostałych kierunkach (rys. 17). Jest to bardzo niekorzystne, zwłaszcza jeżeli chcemy stosować drewno w formie płyt. Staramy się wtedy o stworzenie z drewna takiego tworzywa, które by miało dobre wytrzymałości przynajmniej w dwóch kierunkach. Poza tym drewno, jako dające się formować prawie wyłącznie drogą obróbki mechanicznej, daje bardzo duży procent nieużytecznych odpadków, wykorzystanie których jest poważnym zagadnieniem ekonomicznym. W tworzywach złożonych drewno może występować w rozmaitych postaciach, a więc w kolejności coraz większego rozdrobnienia, jako:
– forniry (cienkie folie wycięte z pnia drzewa),
– strużyny i inne odpadki,
– drewno rozwłóknione, rozdzielone na poszczególne włókna,
– trociny,
– mączka dewna, drewno mielone.
Tylko pierwsza postać drewna, tj. forniry, pozwala na pełne wykorzystanie jego własności wytrzymałościowych i tylko tworzywa złożone z fornirów i żywic sztucznych mają charakter tworzyw warstwowych (laminatów). W innych postaciach własności wytrzymałościowe drewna są wykorzystane tylko częściowo (2,3) lub zupełnie nie mogą być wykorzystane (4,5). W tych wypadkach drewno odgrywa w !stosunku do tworzywa sztucznego rolę napeł- niacza.
Tworzywa sztuczne mogą być wykorzystane przy produkcji tworzyw złożonych z drewna albo tylko jako spoiwo (klej), albo równocześnie jako spoiwo i środek impregnujący. W pierwszym przypadku ilość tworzywa sztucznego jest stosunkowo nieduża (5-15% lub nawet mniej), otrzymany zaś produkt ma własności podobne do drewna. W drugim zużycie tworzywa sztucznego jest większe (15-30%) i jego własności techniczne przeważają. Jako składnik żywiczny najczęściej stosuje się żywice fenolowe lub mocznikowe.
Przy sklejaniu materiału drewnianego stosuje się z reguły prasowanie, wskutek czego normalną postacią techniczną tworzyw złożonych są płyty płaskie różnej grubości. Można je jednak również prasować w formach niepłaskich (nawet tworzywa fornirowe), a przy użyciu drewna rozdrobnionego i większej ilości żywicy – stosować jak zwykle tłoczywa.
Leave a reply