TWORZYWA ZŁOŻONE Z INNYCH TWORZYW I TWORZYW SZTUCZNYCH

Tworzywa złożone oparte na użyciu drewna zestawiono w tablicy 3. Sklejki i płyty zależnie od stopnia sprasowania mogą mieć bardzo różny ciężar właściwy: lekkie 0,2-0,4, średnie 0,4-1,0, ciężkie 1,0-1,3, co łączy się z różną ich porowatością.

Posiadają one szerokie zastosowania w budownictwie, płyty lekkie na wykładziny izolacyjne, płyty średnie i ciężkie na ścianki działowe, drzwi, wykładziny podłogowe. Płyty średnie i ciężkie stosuje się również w przemyśle meblarskim.

Metale niezbyt nadają się do wytwarzania tworzyw złożonych z tworzywami sztucznymi ze względu na stosunkowo słabe przyczepności i bardzo różną rozszerzalność cieplną. Dlatego stosuje się tworzywa sztuczne raczej jako warstwy ochronne dla metalu (tworzywa powłokowe, wykładziny), a nie w postaci tworzyw złożonych. Jednak i w tej dziedzinie istnieją tzw. tworzywa przekładkowe (sandwicze) składające się z warstwy porowatego tworzywa sztucznego spienionego między dwoma blachami metalowymi, zwykle aluminiowymi. Takie tworzywa łączą własności wytrzymałościowe metalu z własnościami izolacyjnymi (termicznymi i dźwiękowymi) tworzyw spienionych i są stosowane jako materiał do budowy ścian w samochodach, wagonach i samolotach.

Inny przykład tworzywa złożonego stanowi szkło warstwowe składające się ze sklejonych płyt szklanych i z tworzyw sztucznych. Szkło takie przy pęknięciu nie rozpada się na ostre odłamki. Stosuje się jako bezpieczne szyby w samochodach i innych środkach komunikacji.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>